XCV50-4PQ240C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV50-4PQ240C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
240-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 166 I/O 240QFP
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of CLBs :
384
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
4kB
Lead Free :
Contains Lead
Number of Gates :
Packaging :
Tray
Length :
32mm
Published :
Number of Outputs :
166
Base Part Number :
XCV50
Number of Logic Elements/Cells :
Clock Frequency :
250MHz
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Height Seated (Max) :
4.1mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.8 ns
Terminal Position :
QUAD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Power Supplies :
1.2/3.62.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Pbfree Code :
No
Package / Case :
240-BFQFP
Total RAM Bits :
Width :
32mm
Number of I/O :
166
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Virtex®
Number of Pins :
240
Number of Terminations :
240
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Number of LABs/CLBs :
384
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
Supply Voltage :
2.5V
Datasheets
XCV50-4PQ240C
4.1mm mm FPGAs Virtex® Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
XCV50-4PQ240C Overview
In the package 240-BFQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 166 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 1728 logic elements/cells. Supply voltage is 2.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 2.375V~2.625V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex® series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 166 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 240. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 32768 bfpga electronics s of RAM. XCV50 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si4kBe of this FPGA module reaches 4kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 240 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 384 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. This is a battery operated device that operates on 1.2/3.62.5V. A basic building block for this type of building block consists of 57906 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 240 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 250MHz. The architecture of the system is based on 384 CLBs.