XCKU035-2FFVA1156E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCKU035-2FFVA1156E
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
1156-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 520 I/O 1156FCBGA
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
950mV
Length :
35mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
520
Number of CLBs :
1700
Packaging :
Bulk
Supply Voltage :
0.95V
Height Seated (Max) :
3.51mm
Packing Method :
Tray
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Package / Case :
1156-BBGA, FCBGA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Number of LABs/CLBs :
25391
RAM Size :
2.4MB
Number of Inputs :
520
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
Terminal Pitch :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
3A991.D
Voltage - Supply :
0.922V~0.979V
Organization :
1700 CLBS
Terminal Form :
Ball
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1156
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Number of Registers :
Published :
Number of Logic Elements/Cells :
Width :
35mm