XC164CS16F40FBBFXUMA1
Mfr.Part #
XC164CS16F40FBBFXUMA1
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Bit Size :
16
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
79
Number of Terminations :
100
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Oscillator Type :
Internal
Clock Frequency :
16MHz
Core Size :
16-Bit
Width :
14mm
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
2.5V
Base Part Number :
SA*XC164CS
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Address Bus Width :
24
No
Peripherals :
PWM, WDT
PWM Channels :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
XC16x
HTS Code :
Package / Case :
100-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Speed :
40MHz
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
14mm