XC161CJ16F40FBBFXQMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC161CJ16F40FBBFXQMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
40MHz
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Data Converter :
A/D 12x8/10b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Data Bus Width :
16b
RAM Size :
8K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Core Size :
16-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Bit Size :
16
Address Bus Width :
24
Peripherals :
PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
144
Terminal Finish :
Tin (Sn)
DAC Channels :
No
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SLDM, SPI, UART/USART
Memory Size :
128kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
XC16x
DMA Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
C166SV2
Pin Count :
144
Operating Supply Voltage :
5V
Length :
20mm
Supply Voltage :
2.5V
Package / Case :
144-LQFP
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Pins :
Has ADC :
Mount :
Surface Mount
Published :
PWM Channels :
Height Seated (Max) :
1.6mm