XC164CM8F40FAAKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC164CM8F40FAAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Data Bus Width :
16b
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Oscillator Type :
Internal
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Has ADC :
yes
Series :
XC16x
Base Part Number :
SA*XC164CM
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Memory Size :
64KB
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
6K x 8
Package / Case :
64-LQFP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
47
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
C166SV2
Frequency :
40MHz
Length :
10mm
Supply Voltage :
2.5V
DAC Channels :
No
Number of Terminations :
64
Data Converter :
A/D 14x8/10b
DMA Channels :
No
Number of Pins :
64
PWM Channels :
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
Bit Size :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V