XC164CM8F40FAAKXQMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC164CM8F40FAAKXQMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Peripherals :
PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
C166SV2
Series :
XC16x
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
6K x 8
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
47
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 14x8/10b
Speed :
40MHz