XB24DZ7UIS-004
Mfr.Part #
XB24DZ7UIS-004
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL SMD
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part :
EM3587
Current - Transmitting :
45mA
Sensitivity :
-102dBm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
RF Family/Standard :
Current - Receiving :
31mA
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power - Output :
8dBm
Frequency :
2.4GHz
Series :
XBee® ZigBee®
Serial Interfaces :
SPI, UART
Package / Case :
Module
Protocol :
ZigBee®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
XB24DZ7UIS-004
Digi XB24DZ7UIS-004
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.1V~3.6V SPI, UART Tray Antenna Not Included, U.FL 250kbps 8dBm Zigbee® -102dBm Module
XB24DZ7UIS-004 Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Surface Mount method.It uses the Tray package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee® ZigBee® family.There is 2.1V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.
XB24DZ7UIS-004 Features
Surface Mount
Tray package
2.1V~3.6V volts