WWF2AJT51R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WWF2AJT51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51 OHM 5% 2.5W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 11 INCH
Resistance :
51Ohm
Size / Dimension :
0.156Diax0.550L 3.96mmx13.97mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Feature :
Fusible, Moisture Resistant, Safety
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
2.5W
Series :
WW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C