WW5JT7K50
Mfr.Part #
WW5JT7K50
Description
RES, WW, 5W, 7.5 KOHM, 5%
Through Hole Resistors
Application :
High Power
Features :
Moisture Resistant
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Resistance :
7.5 kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
5 W
Termination Style :
Power (Watts) :
5W
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Series :
WW
Length :
22.23 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Diameter :
7.92 mm
Composition :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
Datasheets
WW5JT7K50
Stackpole Electronics, Inc. WW5JT7K50
7.5 kOhms, 5W, Wirewound,