WW5FT4R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW5FT4R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 5W, 4 OHM, 1%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Power Rating :
5 W
Failure Rate :
Application :
High Power
Power (Watts) :
5W
Height - Seated (Max) :
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
WW
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Resistance :
4 Ohms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Diameter :
7.92 mm
Features :
Moisture Resistant
Package / Case :
Length :
22.23 mm
Datasheets
WW5FT4R00
Stackpole Electronics, Inc. WW5FT4R00
4 Ohms, 5W, Wirewound,