WW5FT10K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW5FT10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 11 INCH
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
5W
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
WW
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.91 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5.1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
10kOhm
Datasheets
WW5FT10K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 5W, Wirewound,