WR08X8252FTL
Mfr.Part #
WR08X8252FTL
Description
RES 82.5K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
155°C
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
125mW
Tolerance :
1%
Packaging :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
82.5kOhm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Rated Temperature :
70°C
Package / Case :
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Contact Material :
Tin
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150V
Datasheets
WR08X8252FTL
Walsin Technology WR08X8252FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 82.5kOhm, 1%,