WR08X80R6FTL
Mfr.Part #
WR08X80R6FTL
Description
RES 80.6 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
Package Height :
0.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
805
Package Length :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
Package Width :
1.25
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED VLOTAGE (V) : 150
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150
Resistance :
80.6Ohm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W
Rated Temperature :
70
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃