WR08X5760FTL
Mfr.Part #
WR08X5760FTL
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 576 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Military Standard :
Not
Height :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Depth :
1.25 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Max Operating Temperature :
155 °C
Length :
2 mm
Voltage Rating :
150 V
Resistance :
576 Ohms
RoHS :
Non-Compliant
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Supplier Device Package :
Ratings :
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Tolerance :
1 %
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Packaging :
MouseReel
Contact Material :
Tin
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
1.25 mm
Number of Terminations :
2
Series :
WR
Walsin
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
WR08X5760FTL
Walsin Technology WR08X5760FTL
WR Series, Thick Film, 576 Ohms, 0.125W, 1/8W, 1 %, -55°C ~ 155°C