WR08W5904FTL
Mfr.Part #
WR08W5904FTL
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.90M OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Status :
Active
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Number of Terminations :
2
Brand :
Walsin
Length :
2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.25 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
WR
Subcategory :
Resistors
Resistance :
5.9 MOhms
Walsin
Tolerance :
±1%
Voltage Rating :
150 V
Features :
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.5 mm
Datasheets
WR08W5904FTL
Walsin Technology WR08W5904FTL
WR Series, Thick Film, 5.9 MOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C