WR06X5600FTL
Mfr.Part #
WR06X5600FTL
Description
RES 560 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Power (Watts) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃
Product Length :
1.6mm
Product Width :
0.8mm
Voltage Rating :
75V
Resistance Tolerance :
± 1%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
560Ohm
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Qualification :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%