WR06X3600FTL
Mfr.Part #
WR06X3600FTL
Description
RES 360 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1 W
Surface Mount :
yes
Rated Temperature :
70 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package Height :
0.45 mm
Number of Terminals :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE: 75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Walsin Technology Corporation
Working Voltage :
75 V
Package Length :
1.6 mm
Resistance :
360 Ω