WR06X12R1FTL
Mfr.Part #
WR06X12R1FTL
Description
RES 12.1 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃
Number of Terminals :
2
Size Code :
603
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Resistance :
12.1Ohm
Package Length :
1.6
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, RATED VOLTAGE (V) : 50
Package Width :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Temperature :
70
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package Height :
0.45
Rated Power Dissipation (P) :
0.1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W