WLFI2012Z0MR68PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLFI2012Z0MR68PB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR FIXED 0.68UH 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
150 mA
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Features :
Q @ Freq :
25 @ 25MHz
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product :
RF Inductors
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ferrite
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
0.68 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Type :
RF Inductors - Leaded
DC Resistance :
0.8 Ω
Package Width :
1.25 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.25 mm
Walsin Technology Corporation
Package Height :
1.25 mm
Length :
2 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
25 MHz
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Type :
Package Length :
2 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 25 MHZ
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.057" (1.45mm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
680 nH
Number of Terminals :
2
Width :
1.25 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Construction :
RECTANGULAR
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Rated Current-Max :
0.15 A
Core Type :
Multilayer
Series :
FI
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
105MHz
Application :
Power
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
WLFI2012Z0MR68PB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD