WLFI1608Z0M82NTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLFI1608Z0M82NTB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR FIXED 82NH 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Type :
Multilayer
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Shielded :
No
Self Resonant Frequency :
245 MHz
Tolerance :
±20%
Case/Size Code :
DC Resistance :
0.3 Ω
Width :
0.8 mm
Features :
Walsin
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Package Width :
0.8 mm
Frequency - Self Resonant :
245MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
50 mA
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
10 @ 50MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
RF Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Ratings :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Application :
Power
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Inductance :
82 nH
Supplier Device Package :
Package Length :
1.6 mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Height :
0.8 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminals :
2
Height :
0.8 mm
Series :
FI
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Length :
1.6 mm
Test Frequency :
50 MHz
Core Material :
Ferrite
Mounting Style :
PCB Mount
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 50 MHZ
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Category :
RF Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Type :
Rated Current-Max :
0.05 A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Walsin
Datasheets
WLFI1608Z0M82NTB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD