WLFI2012Z0M1R0TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WLFI2012Z0M1R0TB
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR FIXED 1.0UH 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
50 mA
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Q @ Freq :
45 @ 10MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.05 A
Package Height :
0.85 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance :
1 µH
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
DC Resistance :
0.4 Ω
Product Category :
RF Inductors - SMD
Number of Terminals :
2
Package Width :
1.25 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
FI
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Self Resonant Frequency :
75 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Core Material :
Ferrite
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
RoHS :
Details
Walsin
Product Status :
Active
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 10 MHZ
Application :
Power
Test Frequency :
10 MHz
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Packaging :
MouseReel
Product :
RF Inductors
Type :
Surface Mount :
yes
Package Length :
2 mm
Height :
0.85 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Current - Saturation (Isat) :
Core Type :
Multilayer
Datasheets
WLFI2012Z0M1R0TB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD