WG50SOR9J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG50SOR9J
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge - AWG :
22 AWG
Connector Usage :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
RoHS :
Details
Contact Gender :
Socket (Female)
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Color :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Filter Feature :
No
Number of Positions Loaded :
All
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
3 Row
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Tradename :
W Series
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Resistance :
44.2 kOhms
Total Number of Contacts :
50
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Features :
Anti-Sulfur
Contact Finish Thickness :
Composition :
Thin Film
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
Receptacle
Brand :
Option :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Mixed Contacts :
Current Rating :
5 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Gold
Product Category :
Termination Type :
Solder
IEC Conformance :
Connector Style :
Base Product Number :
MCU0805
Number of Terminations :
2
Ratings :
Termination :
Solder
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Positions :
50 Position
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Pitch :
2.54 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
0805
Product Status :
Active
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
5A
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Contact Layout, Typical :
Product :
Connectors
Termination Style :
Through Hole
Number of Columns :
Tolerance :
±0.1%
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MCU - Precision
Datasheets
WG50SOR9J
MCU - Precision Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold - - 50 Position Positions Pitch: 2.54 mm -55°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle