WG50SACJTB342
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG50SACJTB342
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Mounting Angle :
Straight
Contact Layout, Typical :
DIN Conformance :
No
RoHS :
Details
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Current Rating (Amps) :
5A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
650 µm
Product :
Connectors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
0.25 %
Color :
Resistance :
816 kΩ
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage Rating :
150 V
Mounting Style :
PCB Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
No
Contact Material :
Copper
Contact Gender :
Socket (Female)
Composition :
Thin Film
Tradename :
W Series
Max Operating Temperature :
155 °C
IEC Conformance :
Series :
WG
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Mixed Contacts :
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
MIL Conformance :
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Contact Finish :
Gold
Body/Shell Style :
Receptacle
Brand :
Number of Rows :
3 Row
Termination Type :
Solder
Termination :
Solder Cup
Total Number of Contacts :
50
Current Rating :
5 A
Number of Positions Loaded :
All
Product Category :
Number of Positions :
50 Position
Connector Style :
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Power Rating :
125 mW
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Resistance :
5 GOhms
Contact Finish Thickness :
Connector Usage :
Number of Columns :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
2.54 mm
Package :
Bag
Material Flammability Rating :
Datasheets
WG50SACJTB342
AirBorn WG50SACJTB342
WG Series Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold - - 50 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Panel Mount