VW2X45-14IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VW2X45-14IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE AC CTLR 2X45A 1400V V1-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Terminals :
8
RMS Current (Irms) :
32A
Number of SCRs, Diodes :
4 SCRs
Pbfree Code :
yes
Trigger Device Type :
SCR
Leakage Current (Max) :
5mA
Holding Current-Max :
200 mA
Voltage - Off State :
1.4kV
Desc. of Quick-Connects :
Configuration :
2 BANKS, ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
Product Status :
Active
Hold Current :
200mA
Structure :
2-Phase Controller - All SCRs
JESD-609 Code :
e1
Package / Case :
Module
Base Part Number :
VW2X
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pin Count :
8
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 320A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
4
Desc. of Screw Terminals :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
32A
On-State Current-Max :
20000A
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
20A
Series :
Base Product Number :
VW2X45
RMS On-state Current-Max :
32 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
Terminal Position :
UPPER
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Pins :
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Reverse Voltage :
1.4kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA