VVZ70-14IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VVZ70-14IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
FO-T-A
Datasheet
Download
Description
RECT BRIDGE 3PH 1400V FO-T-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Desc. of Quick-Connects :
3AK-CA-CK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A 600A
Number of Terminations :
11
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
yes
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
550 A
Base Part Number :
VVZ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Terminals :
11
Desc. of Screw Terminals :
Number of Pins :
8
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Product Status :
Active
Number of Elements :
3
Holding Current-Max :
200 mA
Series :
Trigger Device Type :
SCR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
200mA
Configuration :
3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE
Package / Case :
FO-T-A
Leakage Current (Max) :
5mA
JESD-30 Code :
R-XUFM-D11
Package :
Bulk
Additional Feature :
Fast
Mounting Type :
Chassis Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
Structure :
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Terminal Form :
Solder Lug
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
70A
Published :
Surface Mount :
No
Terminal Position :
UPPER
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
Number of SCRs, Diodes :
3 SCRs, 3 Diodes
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
IXYS Corporation
Circuit Type :
SCR
Base Product Number :
VVZ70
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
25 Weeks
On-State Current-Max :
70000A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RMS On-state Current-Max :
36A
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - On State (It (AV)) (Max) :
70A