VVZ39-08HO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VVZ39-08HO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC1
Datasheet
Download
Description
RECT BRIDGE 3PH 800V ECO-PAC1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Mount :
Chassis Mount, Screw
Factory Lead Time :
16 Weeks
On-State Current-Max :
16000A
Technology :
Si
Number of Terminations :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Gate Trigger Current-Max :
25 mA
Number of Elements :
3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Off State :
800V
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Pins :
8
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
210 A
Product Category :
SCR Modules
Packaging :
Bulk
Circuit Type :
SCR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Holding Current-Max :
50 mA
Base Part Number :
VVZ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
IXYS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE
Current - On State (It (AV)) (Max) :
39A
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating :
39A
Structure :
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Base Product Number :
VVZ39
Package / Case :
ECO-PAC1
Terminal Position :
UPPER
Series :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800 V
Product Type :
SCR Modules
RMS On-state Current-Max :
25.12A
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
RoHS :
Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Desc. of Quick-Connects :
3g
Brand :
IXYS
Package :
Bulk
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Max Operating Temperature :
125 °C
Case Connection :
Isolated
Number of SCRs, Diodes :
3 SCRs, 3 Diodes
Desc. of Screw Terminals :
3AK-CA-CK
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product Status :
Active
Leakage Current (Max) :
5mA
Mounting Style :
Through Hole
Hold Current :
50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A 210A