VSKE320-20
Mfr.Part #
VSKE320-20
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Description
DIODE GEN PURP 2KV 320A MAGNAPAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Voltage :
1.28V
Average Rectified Current :
320A
Peak Reverse Current :
50mA
Diode Type :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Max Surge Current :
10.58kA
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Part Number :
KE320
Published :
Supplier Device Package :
MAGN-A-PAK®
Current - Average Rectified (Io) :
320A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
2
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 2000V
Max Reverse Voltage (DC) :
2kV
Reverse Voltage :
2kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
10.58kA
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
VSKE320-20
Vishay VSKE320-20
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 50mA @ 2000V Bulk 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
VSKE320-20 Overview
The reverse voltage should be 2kV.In this device, there is an average rectified current of 320A volts.This is the maximum amount of 10.58kA surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 50mA.
VSKE320-20 Features
an average rectified current of 320A volts
the peak reverse is 50mA
VSKE320-20 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSKE320-20 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB