VSKE320-04
Mfr.Part #
VSKE320-04
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Description
DIODE GP 400V 320A MAGNAPAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Mount :
Chassis Mount
Peak Reverse Current :
50mA
Base Part Number :
KE320
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Max Surge Current :
10.58kA
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Type :
Standard
Average Rectified Current :
320A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 400V
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
400V
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
320A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Supplier Device Package :
MAGN-A-PAK®
Datasheets
VSKE320-04
Vishay VSKE320-04
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 50mA @ 400V Bulk 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
VSKE320-04 Overview
An acceptable reverse voltage would be 400V.As a result, this device has a rectified current of 320A volts on average.There is no maximum value for 10.58kA surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 50mA.
VSKE320-04 Features
an average rectified current of 320A volts
the peak reverse is 50mA
VSKE320-04 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSKE320-04 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB