VSKE270-20
Mfr.Part #
VSKE270-20
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Description
DIODE GEN PURP 2KV 270A MAGNAPAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 2000V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
2kV
Peak Reverse Current :
50mA
Diode Type :
Standard
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
270A
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
270A
Reverse Voltage :
2kV
Max Surge Current :
9.34kA
Supplier Device Package :
MAGN-A-PAK®
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000V
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
VSKE270-20
Vishay VSKE270-20
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 50mA @ 2000V Bulk 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
VSKE270-20 Overview
Reverse voltage 2kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 270A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 9.34kA.Based on the data chart, the peak reverse is 50mA.
VSKE270-20 Features
an average rectified current of 270A volts
the peak reverse is 50mA
VSKE270-20 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VSKE270-20 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB