VS-VSKT230-18PBF
Mfr.Part #
VS-VSKT230-18PBF
Package / Case
MAGN-A-PAK
Description
MOD 1800V 230A INT-A-PAK
Structure :
Series Connection - All SCRs
Base Part Number :
KT230
Number of Pins :
7
RMS Current (Irms) :
555A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
510A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
230A
Radiation Hardening :
No
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Package / Case :
MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7500A 7850A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Hold Current :
500mA