VS-VSKN56/14
Mfr.Part #
VS-VSKN56/14
Description
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
1 SCR, 1 Diode
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1200A 1256A
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Hold Current :
200mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
RMS Current (Irms) :
135A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Published :
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
135A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A