VS-32CTQ030SPBF
Mfr.Part #
VS-32CTQ030SPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
1.75mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 30V
Terminal Position :
Single
Length :
10.67mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Height :
4.83mm
Base Part Number :
32CTQ030S
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 15A
Number of Phases :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Forward Voltage :
490mV
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Current :
30A
Average Rectified Current :
15A
Package / Case :
Number of Pins :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
900A
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Published :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Diode Element Material :
SILICON
Application :
High Power
Mount :
Surface Mount
Width :
9.65mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
900A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VS-32CTQ030SPBF
Vishay VS-32CTQ030SPBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 15A 30V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-32CTQ030SPBF Overview
In operation, this device will be set to 490mV volts forward.In operation, this device will be set to 30A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 1.75mA V.
VS-32CTQ030SPBF Features
490mV forward voltage
a peak voltage of 1.75mA
a reverse voltage peak of 1.75mA
VS-32CTQ030SPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-32CTQ030SPBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23