VS-300U60A
Mfr.Part #
VS-300U60A
Package / Case
DO-205AB, DO-9, Stud
Description
DIODE GEN PURP 600V 300A DO205AB
Stock
188
In Stock :
188
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Power Dissipation :
350mW
Mounting Type :
Stud Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current :
6.85kA
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Natural Thermal Resistance :
0.08 °C/W
Lead Free :
Lead Free
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Packaging :
Bulk
Reverse Voltage :
600V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Number of Terminations :
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 942A
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~200°C
Peak Reverse Current :
40mA
Terminal Position :
UPPER
Average Rectified Current :
300A
Published :
2007
Diode Element Material :
SILICON
Current Rating :
300A
Application :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Chassis, Stud
Forward Voltage :
1.4V
Forward Current :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 600V
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Max Surge Current :
6.85kA
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
VS-300U60A
Vishay VS-300U60A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 942A -65°C~200°C 40mA @ 600V 1-Termination Bulk DO-205AB, DO-9, Stud Stud Mount
VS-300U60A Overview
Reverse voltage 600V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 300A volts.Electronic or electrical devices produce heat as unwelcome byproducts of their primary functions.In this case, forward current can reach 300A.As you can see, the fuse's current rating is 300A, which means that it can carry a maximum current for an indefinite period without losing too much performance.A thermal resistance value is the amount an object or material resists a heat flow to a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 0.08 °C/W.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 6.85kA.Based on the data chart, the peak reverse is 40mA.
VS-300U60A Features
an average rectified current of 300A volts
a current rating of 300A
the peak reverse is 40mA
VS-300U60A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-300U60A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB