VS-300U10A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-300U10A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-205AB, DO-9, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 100V 300A DO205AB
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
6.85kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
UPPER
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
5.75kA
Diode Type :
Standard
Application :
GENERAL PURPOSE
Reverse Voltage :
100V
Peak Reverse Current :
40mA
Mount :
Chassis, Stud
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Published :
2007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
Forward Voltage :
1.4V
Element Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
Natural Thermal Resistance :
0.08 °C/W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Case Connection :
CATHODE
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 942A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~200°C
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Forward Current :
300A
Number of Terminations :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
6.85kA
Max Operating Temperature :
200°C
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Average Rectified Current :
300A
Mounting Type :
Stud Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
VS-300U10A
Vishay VS-300U10A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 942A -65°C~200°C 40mA @ 100V 1-Termination Bulk DO-205AB, DO-9, Stud Stud Mount
VS-300U10A Overview
A reverse voltage of 100V is reasonable.This device has an average rectified current of 300A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.An object's thermal resistance is a measure of its ability to resist a heat flow, and its natural thermal resistance is 0.08 °C/W °C.Surge currents can be used up to 6.85kA.Datasheets indicate that the peak reverse is 40mA.
VS-300U10A Features
an average rectified current of 300A volts
the peak reverse is 40mA
VS-300U10A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-300U10A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB