VS-30ETH06S-M3
Mfr.Part #
VS-30ETH06S-M3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ULTRA FAST 600V 30A D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
35ns
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Series :
FRED Pt®
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6V @ 30A
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 600V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
VS-30ETH06S-M3
Vishay VS-30ETH06S-M3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.6V @ 30A -65°C~175°C 50μA @ 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-30ETH06S-M3 Overview
VS-30ETH06S-M3 Features
VS-30ETH06S-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-30ETH06S-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB