VS-30EPH03-N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-30EPH03-N3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
30A
Case Connection :
CATHODE
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
175°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Package / Case :
TO-247-2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Application :
ULTRA FAST RECOVERY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300A
Series :
FRED Pt®
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 300V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Reverse Recovery Time :
38 ns
Number of Phases :
1
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 30A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Packaging :
Tube
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Reverse Current-Max :
60μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
VS-30EPH03-N3
Vishay VS-30EPH03-N3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 30A -65°C~175°C 60μA @ 300V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-30EPH03-N3 Overview
As a result, this device has a rectified current of 30A volts on average.As soon as the reverse current maximum has been reached, 60μA is reached.
VS-30EPH03-N3 Features
an average rectified current of 30A volts
A maximum reverse current of 60μA
VS-30EPH03-N3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-30EPH03-N3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB