VS-30CTQ080STRLPBF
Mfr.Part #
VS-30CTQ080STRLPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 15A D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Contact Plating :
Tin
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 15A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
850A
Forward Current :
30A
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-55°C
Application :
High Power
Terminal Position :
Single
Max Reverse Leakage Current :
550μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Peak Reverse Current :
550μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Forward Voltage :
1.05V
Number of Pins :
3
Package / Case :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Average Rectified Current :
15A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Element Configuration :
Common Cathode
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Pin Count :
3
Vishay VS-30CTQ080STRLPBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 15A 80V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-30CTQ080STRLPBF Overview
Devices that have a forward voltage of 1.05V will operate.Keeping the surge current under 850A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 30A will operate.The reverse voltage peak of this device is 550μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 550μA.
VS-30CTQ080STRLPBF Features
1.05V forward voltage
a peak voltage of 550μA
a reverse voltage peak of 550μA
VS-30CTQ080STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-30CTQ080STRLPBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23