VS-2KBB100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-2KBB100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-SIP, 2KBB
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.9A 2KBB
Stock
499
In Stock :
499
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
4
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
REACH SVHC :
Unknown
Max Surge Current :
52A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
52A
Forward Voltage :
1.1V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Radiation Hardening :
No
Length :
17.5mm
Current Rating :
1.9A
Terminal Form :
Wire
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1000V
Number of Phases :
1
Nominal Input Voltage :
400V
Forward Current :
1.9A
Width :
6.5mm
Number of Pins :
4
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reverse Current :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
15mm
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
4-SIP, 2KBB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1.9A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Peak Non-Repetitive Surge Current :
52A
Published :
2016
Datasheets
VS-2KBB100
Vishay VS-2KBB100
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -40°C~150°C TJ 10μA @ 1000V 1.1V @ 1.9A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, 2KBB Bulk
VS-2KBB100 Overview
A forward voltage of 1.9A is required to operate this device.A 4-SIP, 2KBB package is a type of electronic component.Reverse leakage current should be monitored and not allowed to exceed 10μA.Through Hole is the mounting method for the device.Its normal operation is ensured by operating at a temperature of -40°C~150°C TJ.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror surge current and not allow Bridge rectifier to exceed 52A.This device is powered by a peak reverse voltage of 10μA.
VS-2KBB100 Features
1.9A forward voltage
forward voltage of 1.9A
4-SIP, 2KBB package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
VS-2KBB100 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-2KBB100 applications of bridge rectifiers.
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A