VS-203CNQ100PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-203CNQ100PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 100A TO244
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Terminal Position :
UPPER
Max Reverse Leakage Current :
3mA
Application :
GENERAL PURPOSE
Max Surge Current :
16kA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
16kA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Element Configuration :
Common Cathode
Radiation Hardening :
No
Published :
2014
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Package / Case :
TO-244AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 100A
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 100V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Height :
17.5mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
1A
Length :
93mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
21mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
NICKEL (197) OVER COPPER
Average Rectified Current :
100A
Number of Phases :
1
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
3
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reverse Current :
3mA
Forward Current :
200A
Mounting Type :
Chassis Mount
Forward Voltage :
1.03V
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
VS-203CNQ100PBF
Vishay VS-203CNQ100PBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 100A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
VS-203CNQ100PBF Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1.03V.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 16kA.The device operates when the forward voltage is set to 200A.There can be a current drawn from this part of 1A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 3mA.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 3mA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
VS-203CNQ100PBF Features
1.03V forward voltage
a peak voltage of 3mA
a reverse voltage peak of 3mA
VS-203CNQ100PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-203CNQ100PBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23