VS-20ATS08PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-20ATS08PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 20A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Element Configuration :
Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 800V
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Average Rectified Current :
20A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Diode Type :
Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 20A
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Peak Reverse Current :
100μA
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Datasheets
VS-20ATS08PBF
Vishay VS-20ATS08PBF
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 20A -40°C~150°C 100μA @ 800V Tube TO-220-3 Through Hole
VS-20ATS08PBF Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 20A is allowed.The datasheets show a peak reverse of 100μA, as shown in the data chart.
VS-20ATS08PBF Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 100μA
VS-20ATS08PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-20ATS08PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB