VS-25ETS08STRRPBF
Mfr.Part #
VS-25ETS08STRRPBF
Description
DIODE GEN PURP 800V 25A TO263AB
Peak Reverse Current :
100μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.14V @ 25A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 800V
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Element Configuration :
Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Forward Current :
25A
Terminal Position :
Single
Number of Phases :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
900V
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Case Connection :
CATHODE
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Average Rectified Current :
25A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
HTS Code :
Diode Type :
Standard
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Datasheets
VS-25ETS08STRRPBF
Vishay VS-25ETS08STRRPBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.14V @ 25A -40°C~150°C 100μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-25ETS08STRRPBF Overview
There is an average rectified current of 25A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 25A.In the datasheets, the peak reverse is 100μA, as indicated by the data chart.
VS-25ETS08STRRPBF Features
an average rectified current of 25A volts
the peak reverse is 100μA
VS-25ETS08STRRPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-25ETS08STRRPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB