VS-20TQ040STRLPBF
Mfr.Part #
VS-20TQ040STRLPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 20A D2PAK
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Application :
High Power
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.7mA @ 40V
Forward Current :
20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
3
Number of Phases :
1
Peak Reverse Current :
2.7mA
Contact Plating :
Tin
Max Surge Current :
1.8kA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 20A
Pin Count :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Capacitance @ Vr, F :
1400pF @ 5V 1MHz
Average Rectified Current :
20A
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
2.7mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
VS-20TQ040STRLPBF
Vishay VS-20TQ040STRLPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 20A -55°C~150°C 2.7mA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-20TQ040STRLPBF Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 2.7mA volts.The average rectified current for this device is 20A volts.When the forward current reaches 20A, it is allowed.The maximum surge current is 1.8kA.A data chart shows that the peak reverse is 2.7mA in the datasheets.
VS-20TQ040STRLPBF Features
a maximal reverse leakage current of 2.7mA volts
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 2.7mA
VS-20TQ040STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-20TQ040STRLPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB