VS-20TQ040PBF
Mfr.Part #
VS-20TQ040PBF
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 20A TO220AC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Average Rectified Current :
20A
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Through Hole
Forward Current :
20A
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Schottky
Peak Reverse Current :
2.7mA
Max Surge Current :
1.8kA
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.7mA @ 40V
Forward Voltage :
730mV
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-2
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
Max Reverse Leakage Current :
2.7mA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 20A
Datasheets
VS-20TQ040PBF
Vishay VS-20TQ040PBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 20A -55°C~150°C 2.7mA @ 40V Bulk TO-220-2 Through Hole
VS-20TQ040PBF Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 2.7mA volts.Devices like this have an average rectified current of 20A volts.There is no limit to the forward current value.Objects or materials' thermal resistance values are based on how much heat they resist when exposed to a given temperature difference, and their natural thermal resistance is 0.5 °C/W.Surge current can reach maximum value 1.8kA.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 2.7mA.
VS-20TQ040PBF Features
a maximal reverse leakage current of 2.7mA volts
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 2.7mA
VS-20TQ040PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-20TQ040PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB