VS-20ETS08STRL-M3
Mfr.Part #
VS-20ETS08STRL-M3
Description
DIODE GEN PURP 800V 20A TO263AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 20A
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 800V
Forward Current :
20A
Average Rectified Current :
20A
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Peak Reverse Current :
100μA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
3
Terminal Form :
Gull wing
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Element Configuration :
Common Anode
Published :
HTS Code :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Phases :
1
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Application :
High Voltage
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
VS-20ETS08STRL-M3
Vishay VS-20ETS08STRL-M3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 20A -40°C~150°C 100μA @ 800V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-20ETS08STRL-M3 Overview
A rectified current of 20A volts is averaged for this device.A value of 20A is the maximum forward current that can be allowed.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
VS-20ETS08STRL-M3 Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 100μA
VS-20ETS08STRL-M3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-20ETS08STRL-M3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB