VS-20ETF06STRRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-20ETF06STRRPBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
Natural Thermal Resistance :
0.9 °C/W
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05V @ 15A
Forward Voltage :
1.67V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Peak Reverse Current :
100μA
Supplier Device Package :
D2PAK
Reverse Voltage :
600V
Element Configuration :
Single
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
20ETF06
Average Rectified Current :
20A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Recovery Time :
60 ns
Recovery Time :
160 ns
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Max Surge Current :
300A
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
VS-20ETF06STRRPBF
Vishay VS-20ETF06STRRPBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 15A -40°C~150°C 100μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-20ETF06STRRPBF Overview
Reverse voltage 600V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 20A volts.A thermal resistance value is the amount an object or material resists a heat flow to a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 0.9 °C/W.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 300A.Based on the data chart, the peak reverse is 100μA.
VS-20ETF06STRRPBF Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 100μA
VS-20ETF06STRRPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-20ETF06STRRPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB