VR25000006804JA500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR25000006804JA500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8M OHM 1/4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 1600V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Diameter :
0.58 mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Series :
VR25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Film
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
6.8mOhm
Voltage - Rated :
1.6kV
Vishay VR25000006804JA500
FIXED RESISTOR, 6.8MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,