VR25000001005JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR25000001005JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
VR25
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 1600V
Resistance :
10MOhm
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Wire/Cable Diameter :
1.27 mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
1.6kV
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
580 μm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Radiation Hardening :
No
Published :
Diameter :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
Not
Vishay VR25000001005JR500
FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,