VR25000001804JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VR25000001804JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
1.8MOhm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 1600V
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Working Voltage :
1600V
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Series :
VR25
Vishay VR25000001804JA100
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,