VLS3010ET-2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLS3010ET-2R2M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 116MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
RMS Current (Irms) :
1.7A
Type :
Wirewound
Current Rating :
1.2A
Series :
VLS
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
116mOhm Max
Size / Dimension :
0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
Inductance Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
Package / Case :
Nonstandard
Core Material :
Ferrite
Test Frequency :
1MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Depth :
3.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Inductance :
2.2μH
Shielding :
Shielded
Case/Size Code :
3030-10M
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Max DC Current :
1.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Datasheets
VLS3010ET-2R2M
TDK Corporation VLS3010ET-2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD