VLS3010CX-100M-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VLS3010CX-100M-1
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
Length :
3 mm
Width :
3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Product :
Power Inductors
Product Length :
3mm
Product Width :
3mm
Supplier Device Package :
Series :
VLS-CX-1
Package :
Digi-Reel?
RoHS :
Details
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Application :
COMMERCIAL
Type :
Drum Core, Wirewound
RMS Current (Irms) :
1.22A
Saturation Current :
560 mA
Termination Style :
SMD/SMT
Test Frequency :
1 MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Type :
Wirewound
Q @ Freq :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height :
1 mm
Packaging :
Cut Tape
Core Material :
Ferrite
Product Status :
Active
Inductance Tolerance :
± 20%
Shielding :
Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Material - Core :
Ferrite
Brand :
TDK
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension :
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Features :
TDK
Product Type :
Fixed Inductors
Product Height :
1mm
Frequency - Self Resonant :
Self Resonant Frequency :
Inductance :
10 µH
Diameter :
Termination :
Standard
Datasheets
VLS3010CX-100M-1
TDK Corporation VLS3010CX-100M-1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD